Sprzedawaj strachem, czyli lęk jako narzędzie copywritera

Strach się bać, pisząc taki artykuł! Jednak fakt, że strach tak skutecznie angażuje naszą uwagę i motywuje do działania, skłania ku jego głębszej analizie. Jak ta emocja bywa wykorzystywana w biznesie i marketingu? Czy w ogóle etyczne jest bazowanie na lękach w sprzedaży i reklamie? Jakich błędów się wystrzegać w sprzedawaniu strachem?

Zapraszam do lektury artykułu, w którym odkryjesz, jak działa mechanizm strachu, kiedy warto z niego korzystać i jakie konsekwencje może powodować nierozważne wzbudzanie lęku u odbiorców. Poznaj moc, ale i ciemną stronę strachu w copywritingu i marketingu!

Gdy się boimy, kupujemy więcej

Skoro ostatnio omawialiśmy humor w copywritingu, czas na przeciwną tematykę!

Jak wskazują wyniki badań z University of Chicago, strach skuteczniej niż nadzieja motywuje ludzi do zmiany zachowań. Poprzez wywoływanie strachu marki mogą skłaniać konsumentów do podjęcia szybkich decyzji. Zakup produktu ma za zadanie wyeliminowanie lub zredukowanie tego, czego się obawiają.

Wykorzystanie strachu w kontekście sprzedaży musi być jednak przemyślane i etyczne. Odpowiedzialne marki identyfikują realne obawy klientów i przedstawiają swoje produkty jako skuteczne rozwiązania.

Sprzedawanie strachem jest powszechne w branży ubezpieczeniowej.

Na przykład kampanie promujące zabezpieczenia domowe mogą skupiać się na naturalnym lęku przed włamaniem. Solidne systemy alarmowe minimalizują to ryzyko. Copywriting bazujący na strachu nie powinien wywoływać paniki, a zamiast tego dostarczać wartości, wiedzę i poczucie kontroli.

Obawa klientaProduktKorzyść z zakupu
Strach przed włamaniemSystem alarmowyPoczucie bezpieczeństwa i ochrony domu
Obawa o prywatność danychProgram antywirusowyOchrona danych osobowych przed kradzieżą
Lęk przed chorobąUbezpieczenie zdrowotnePokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji
Niepokój o przyszłość finansowąInwestycja w złotoZabezpieczenie kapitału na emeryturę

Psychologiczne mechanizmy strachu w kontekście sprzedaży

O jakie psychologiczne mechanizmy chodzi? Po pierwsze aktywuje amigdalę, czyli centrum emocji w mózgu, które przetwarza reakcje na zagrożenia. Gdy odbiorca odczuwa strach, jest bardziej skłonny do podjęcia działań, które mogą ten strach załagodzić.

Po drugie strach może wpływać na decyzje zakupowe poprzez zjawisko FOMO (Fear of Missing Out), czyli obawy przed utratą okazji. Konsumenci, napotykając na komunikat o ograniczonej ofercie czy wyjątkowej promocji, często podejmują szybsze decyzje zakupowe, aby uniknąć żalu z powodu niekorzystania z okazji.

Sposoby wykorzystania strachu w reklamie i copywritingu

 • podkreślanie konsekwencji niepodjęcia działania (np. ryzyko zdrowotne, finansowe),
 • prezentowanie produktu jako niezbędnego do ochrony przed realnym zagrożeniem,
 • tworzenie treści, które podkreślają ograniczony czas trwania oferty lub unikalność produktu,
 • budowanie narracji, która pokazuje, jak życie odbiorcy może się poprawić po wyeliminowaniu obawy,
 • wspieranie przekazu treściami edukacyjnymi, które pokazują, jak zmniejszyć określone ryzyko.

Zarówno copywriting, jak i psychologia sprzedaży bazują na głębokim zrozumieniu potrzeb i obaw konsumentów. Wykorzystanie strachu w tych kontekstach wymaga jednak odpowiedzialności i zrównoważenia z pozytywnymi emocjami, aby budować długotrwałe bazujące na zaufaniu relacje z klientami.

Rola języka w budowaniu lęku w reklamie i sprzedaży

Język, którym posługują się marki w reklamie i sprzedaży, ma nieocenioną moc kształtowania percepcji oraz zachowań konsumentów. Słowa pełnią funkcję katalizatora emocji – również w odniesieniu do budowania lęku wybór odpowiednich terminów i fraz jest decydujący. Wprowadzenie do komunikatu słów takich jak np.:

 • zagrożenie”,
 • ostatnia szansa”,
 • niebezpieczeństwo

natychmiast przyciąga uwagę i stymuluje wyobraźnię odbiorcy, co może prowadzić do szybszego podjęcia decyzji o zakupie. Sprzedawcy i marketerzy stosują techniki językowe, które bezpośrednio odnoszą się do instynktów samozachowawczych konsumentów, takich jak bezpieczeństwo osobiste i bliskich, stabilność finansowa czy zdrowie.

Używając języka wzbudzającego strach, copywriterzy przekazują odbiorcom sygnały, które mogą wywołać natychmiastową reakcję. Do takich technik należą:

 • zastosowanie imperatywów, czyli bezpośrednich wezwań do działania (np. „Zabezpiecz się teraz!”),
 • użycie kontrastu przed i po zakupie, pokazującego negatywne konsekwencje braku produktu (np. „Bez naszego produktu nadal będziesz cierpieć z powodu problemu X. Z naszym produktem poczujesz ulgę już w kilka dni.”),
 • wykorzystanie krótkich, przyciągających uwagę haseł, które łatwo zapadają w pamięć (np. „Uchroń rodzinę przed X już dziś!”),
 • wprowadzenie słów budzących niepokój, które mogą być skojarzone z osobistymi obawami odbiorcy („Czy zdajesz sobie sprawę, że problem X może dotknąć także Ciebie i Twoich bliskich?”),
 • konstruowanie zdań w taki sposób, aby sugerowały pilność i nieuchronność zagrożenia („Z każdym dniem rośnie zagrożenie problemem X. Tylko natychmiastowe działanie może ochronić Ciebie i Twoją rodzinę.”).

Odpowiedni dobór słów, ich rytmu i kontekstu pozwalają na szybkie dotarcie do odbiorcy i wywołanie silnej reakcji. Copywriterzy używają słów tożsamych z wewnętrznymi obawami klientów i akcentują ryzyko, które może być zniwelowane dzięki oferowanemu produktowi lub usłudze.

Gdy strach jest elementem komunikatu, zwracasz się bezpośrednio do instynktów samozachowawczych odbiorcy. Używasz słów, które wzmacniają jego przekonanie o konieczności ochrony własnego zdrowia, bezpieczeństwa lub dobrostanu finansowego.

Poprzez zastosowanie taktyki „co by było, gdyby” tworzysz obraz potencjalnych niekorzystnych zdarzeń. Zwiększasz tym samym prawdopodobieństwo podjęcia przez klienta działań prewencyjnych, czyli zakupu polecanego produktu czy usługi.

Przykłady wykorzystania strachu w copywritingu i marketingu

Analiza przykładów wykorzystania strachu w copywritingu i marketingu ujawnia precyzyjne mechanizmy, dzięki którym marki skutecznie wpływają na decyzje konsumentów. Przykłady?

Reklama firmy ubezpieczeniowej, która zwraca uwagę na ryzyko utraty zdrowia lub życia, może zawierać przerażające statystyki i historie osobiste, aby zwiększyć świadomość potrzeby ochrony.

Kampanie związane z bezpieczeństwem w sieci często eksponują potencjalne ryzyko kradzieży danych i towarzyszące temu konsekwencje finansowe oraz emocjonalne.

Wykorzystywanie lęku jest powszechnym zjawiskiem w kampaniach społecznych zorientowanych na kwestie bezpieczeństwa, np. drogowego.

Rozkładając te działania na czynniki pierwsze, zauważamy, że skuteczność tkwi w następujących elementach:

 • jaskrawe, sugestywne obrazy, które wizualizują zagrożenie,
 • szczegółowe opisy negatywnych skutków, które mogą spotkać odbiorcę, jeśli ten nie zareaguje,
 • rekomendacje i relacje osób, które już doświadczyły danego problemu i znalazły rozwiązanie w oferowanym produkcie.
 • wzmianki o ograniczonej dostępności produktu lub oferty wywołujące poczucie naglącej potrzeby podjęcia działania.
 • włączenie statystyk i badań, które potwierdzają prawdziwość prezentowanego zagrożenia.

Kiedy warto wykorzystać strach w copywritingu i reklamie?

Strach jako narzędzie sprzedażowe warto wykorzystać w branżach, w których odbiorcy stają przed realnymi zagrożeniami, a oferowane produkty lub usługi mogą te zagrożenia minimalizować lub eliminować. Ten mechanizm dobrze sprawdza się w sektorze zdrowia, bezpieczeństwa, finansów czy technologii.

Na przykład firmy sprzedające oprogramowanie antywirusowe bazują na strachu przed cyberatakami, oferując oprogramowanie zabezpieczające. Z kolei w branży zdrowotnej strach przed chorobą może przekonać do zakupu suplementów lub ubezpieczeń zdrowotnych.

Z kolei rezygnacja ze strachu w copywritingu jest wskazana, gdy produkt nie ma bezpośredniego związku z redukcją zagrożenia lub gdy marka dąży do budowania pozytywnego wizerunku, opartego o zaufanie i spokój.

Podsumowując, zastosowanie strachu w sprzedaży i marketingu jest uzasadnione w branżach takich jak:

 • ochrona zdrowia – strach przed chorobami motywuje do zakupu leków czy ubezpieczeń,
 • bezpieczeństwo osobiste – produkty związane z ochroną domu czy osobistych danych są przedstawiane jako niezbędne do ochrony przed złodziejami czy hakerami,
 • finanse – usługi finansowe mogą chronić przed nieoczekiwanymi wydatkami czy stratami inwestycyjnymi.

Etyczne aspekty wykorzystywania lęków w copywritingu

Etyczny copywriting wymaga od marketerów zrozumienia i szacunku dla odbiorców, a także oferowania rzeczywistych rozwiązań na realne problemy. Nie chodzi o sztuczne wywoływanie lęku, lecz adresowanie istniejących obaw z empatią i odpowiedzialnością.

Etyczne podejście obejmuje:

 • transparentność w komunikacji i unikanie przesadnych lub nieprawdziwych twierdzeń,
 • koncentrację na edukacji i dostarczaniu wartości, a nie wyłącznie na sprzedaży,
 • zapewnienie, że produkt faktycznie przyczynia się do bezpieczeństwa lub dobrostanu klienta,
 • unikanie manipulacji i wywierania nieuzasadnionej presji na konsumentów,
 • respektowanie granic i uczuć odbiorców, szczególnie w kontekście strachu przed chorobami czy tragediami.

Jak wdrożyć strategię sprzedaży strachem do swojej firmy?

Wdrażanie strachu w copywritingu wymaga przemyślanej analizy i zrozumienia grupy docelowej. Jako agencja copywriterska doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Jak się za to zabrać?

Najpierw rozpoznaj główne obawy i potrzeby potencjalnych klientów oraz oceń, jak te obawy wpływają na ich decyzje zakupowe. Następnie stwórz komunikaty, które odnoszą się do tych obaw, a jednocześnie przedstawiają produkt lub usługę jako skuteczne rozwiązanie.

Kluczowe jest przygotowanie przekonujących treści zawierających:

 • przykłady zagrożeń i skutecznych metod ich uniknięcia,
 • opinii i rekomendacji klientów, którzy skorzystali z produktu lub usługi i odczuli ulgę,
 • zrozumiałe i przekonujące call-to-action zachęcające do podjęcia konkretnych kroków,
 • informacje o dodatkowych korzyściach wynikających z użycia produktu, poza ochroną przed strachem.

Jak sprzedawać strachem? 3 sprawdzone formuły

W sprzedaży strachem możesz posłużyć sprawdzonymi schematami, które angażują i skłaniają do działania. Trzy formuły, które warto zastosować, to:

 1. Problem-Reakcja-Rozwiązanie”. Najpierw identyfikujesz problem, który wywołuje strach, następnie przedstawiasz emocjonalną reakcję na ten problem, a w końcu oferujesz produkt lub usługę jako rozwiązanie.
 2. Wywołaj obawę, zaoferuj bezpieczeństwo”. Budujesz na strachu potrzebę ochrony, a potem przedstawiasz produkt jako środek zapewniający tę ochronę.
 3. Utrata-Odzyskanie Kontroli”. Koncentrujesz się na strachu związanym z utratą kontroli nad ważnym aspektem życia, a produkt reklamujesz jako sposób na jej odzyskanie.

Stosując te formuły, pamiętaj o etyce i o tym, aby zawsze dostarczać wartościowy i prawdziwy przekaz.

Tego nie rób – błędy w zastosowaniu strachu w copywritingu

Stosowanie strachu w copywritingu może być kuszące, ale niektóre praktyki bywają szkodliwe dla marki, reputacji i relacji z klientami. Unikaj:

 • przesadzania z intensywnością komunikatów strachu, co może prowadzić do dezinformacji,
 • tworzenia fałszywych zagrożeń bez pokrycia w rzeczywistości,
 • ignorowania kontekstu kulturowego i społecznego, w którym strach może być odbierany inaczej,
 • zaniedbywania konstruktywnego elementu rozwiązania, co może sprawić, że komunikat będzie postrzegany jako manipulacja,
 • zapominania o równowadze między strachem a pozytywnymi aspektami produktu lub usługi, która jest fundamentem dla budowania długotrwałej lojalności klientów.

Strasz, ale z głową

Strach, jako jedna z najsilniejszych ludzkich emocji, wzbudza natychmiastową reakcję i skłania do działania. Nic więc dziwnego, że od lat jest wykorzystywany w copywritingu i marketingu do zwiększania sprzedaży. Jednak bazowanie wyłącznie na lękach bywa kontrowersyjne. Liczy się etyczne podejście – identyfikowanie rzeczywistych obaw klientów i oferowanie im prawdziwej wartości w postaci produktów eliminujących te lęki. Tylko wówczas zastosowanie strachu w copywritingu i reklamie jest uzasadnione. Budując swoje działania marketingowe na szacunku i zaufaniu, zyskasz lojalnych klientów.

Źródła:

https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/002224297003400113

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10641734.1993.10505006

https://academic.oup.com/jcr/article-abstract/1/3/22/1810636?redirectedFrom=fulltext

Autor

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *